21 kwietnia 2024

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Choć tegoroczna zima zdecydowanie zbyt długo gościła w Polsce, to coraz częściej do głosu dochodzi wiosna. Wraz z nią zbliża się czas na wymianę opon zimowych na letnie. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka porad, które pomogą Ci określić, kiedy wymienić opony na letnie.

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie? fot. pexels

Sprawdź temperaturę

Wymiana opon zimowych na letnie powinna nastąpić, gdy temperatura powietrza przekroczy 7 stopni Celsjusza. Opony letnie są przystosowane do jazdy w cieplejszych warunkach, a jazda na oponach zimowych w letnim sezonie może wpłynąć negatywnie na ich trwałość i bezpieczeństwo na drodze.

Sprawdź bieżnik

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest stan bieżnika opon. W przypadku opon zimowych bieżnik powinien mieć co najmniej 4 mm głębokości, natomiast w przypadku opon letnich co najmniej 3 mm. Jeśli Twój bieżnik jest już zużyty, to niezależnie od temperatury powietrza, powinieneś wymienić opony na nowe.

Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne

Wymiana opon zimowych na letnie powinna nastąpić nie tylko na podstawie temperatury powietrza, ale również w zależności od warunków atmosferycznych. Jeśli spodziewasz się deszczu lub wyjazdu w gorące dni, to warto wymienić opony na letnie, które zapewnią Ci lepszą przyczepność i bezpieczeństwo na drodze.

Pamiętaj o przeglądzie technicznym

Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy, a wymiana opon jest jednym z elementów, które muszą być zgodne z normami. Dlatego warto wymienić opony na letnie przed przeglądem technicznym, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Oszczędź na kosztach

Wymiana opon zimowych na letnie może wiązać się z pewnymi kosztami. Dlatego warto korzystać z okazji i poszukać dobrych ofert. Warto też pamiętać, że opony letnie są tańsze niż zimowe, więc zmiana opon może okazać się korzystna dla Twojego portfela.

 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja