21 lutego 2024

Elektromobilność na fali wzrostu, rynek wtórny odnotowuje zmiany w preferencjach kierowców

Wraz z rosnącym zainteresowaniem elektromobilnością, rynek wtórny samochodów przeżywa istotne zmiany. Raport AAA AUTO pokazuje, że liczba ofert samochodów elektrycznych na rynku wtórnym wzrosła o ponad 9300% w ciągu ostatnich 5 lat, podczas gdy różnica między ofertami samochodów benzynowych i dieslami zmniejszyła się o 57%.

Elektromobilność na fali wzrostu, rynek wtórny odnotowuje zmiany w preferencjach kierowców fot. pixabay

Wprowadzenie do elektromobilności

Zmiany w preferencjach kierowców są coraz wyraźniejsze, co potwierdza raport AAA AUTO. W ciągu ostatnich 5 lat liczba ofert samochodów elektrycznych na wtórnym rynku wzrosła o ponad 9300%. Tymczasem dystans między używanymi autami z silnikami benzynowymi a dieslami zmniejszył się o prawie 60%.

Diesle na rynku wtórnym

W 2018 roku rynek wtórny w Polsce oferował 1 044 335 samochodów z silnikami diesla oraz 783 604 aut napędzanych benzyną. W 2022 roku liczba używanych diesli spadła do 1 015 241, natomiast liczba ofert aut z silnikami benzynowymi wzrosła do 903 055. W efekcie różnica między ofertami samochodów z silnikami diesla a benzynowymi zmniejszyła się o 57%.

Ceny diesli i benzynowych

Raport AAA AUTO wykazał również wzrost cen samochodów z silnikami diesla. W 2018 roku mediana ceny wynosiła 18 500 zł, podczas gdy w 2022 roku wzrosła do 25 900 zł. Ceny samochodów z silnikami benzynowymi również wzrosły, z mediany 14 900 zł w 2018 roku do 22 900 zł w 2022 roku.

Rosnąca liczba aut elektrycznych na rynku wtórnym

Z danych raportu wynika, że liczba ofert samochodów z napędem elektrycznym na rynku wtórnym wzrosła o 9358% w ciągu ostatnich 5 lat. W 2018 roku na polskim rynku można było wybierać tylko spośród 60 ofert samochodów elektrycznych, z medianą ceny na poziomie 77 750 zł. W 2022 roku liczba ofert wzrosła do 5675, a mediana ceny osiągnęła wartość 115 000 zł.

Przyczyny wzrostu popularności samochodów elektrycznych

Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO, wyjaśnia, że wzrost liczby ofert aut elektrycznych na rynku wtórnym wynika przede wszystkim z szybko rosnącej liczby sprzedaży nowych samochodów oraz rosnącej świadomości klientów. Kierowcy coraz rzadziej interesują się zakupem aut z dieslem, zdając sobie sprawę z ograniczeń związanych z przyszłymi restrykcjami dotyczącymi wjazdu do zielonych stref w miastach Europy i planowanym zakazem sprzedaży samochodów spalinowych.

Innym powodem zmiany preferencji kierowców jest wzrost cen paliw oraz towarów konsumpcyjnych, spowodowany m.in. przez konflikt na Ukrainie. W związku z tym kupujący poszukują bardziej oszczędnych samochodów. AAA AUTO odnotowuje każdego roku wzrost zainteresowania napędami alternatywnymi, które stają się coraz bardziej powszechne na rynku wtórnym.

Według danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), sprzedaż nowych samochodów elektrycznych pobiła rekord. Pojazdy czysto elektryczne (BEV) zdobyły w 2022 roku 12,1% udziału w rynku, w porównaniu do 9,1% w 2021 roku i 1,9% w 2019 roku. Warto zwrócić uwagę, że tylko 10 lat temu jedynie 0,5% rynku stanowiły samochody elektryczne (BEV) oraz hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV).

Z danych ACEA wynika, że samochody z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi stopniowo tracą na popularności. Mimo to, wciąż stanowią ponad połowę sprzedaży nowych samochodów w Unii Europejskiej w 2022 roku, która wyniosła 52,8% (odpowiednio 16,4% i 36,4%).

 

Raport AAA AUTO pokazuje, że rynek wtórny samochodów odzwierciedla rosnące zainteresowanie elektromobilnością. Zmniejszająca się liczba ofert samochodów z silnikami diesla oraz wzrost ofert aut elektrycznych na rynku wtórnym wskazują na zmieniające się preferencje kierowców. Eksperci przewidują, że w przyszłym roku rynek wtórny będzie oferował jeszcze większą liczbę samochodów elektrycznych, co będzie efektem ich coraz większego udziału na rynku pierwotnym.

 

autor: DK

© 2021 MotoPoznań

Realizacja