22 czerwca 2024

Jak dbać o samochód w słoneczne dni

Ciepłe, słoneczne dni przynoszą ze sobą nie tylko chwile wytchnienia i radości, ale też pewne wyzwania dla kierowców. Oto kilka porad, które pomogą Ci zadbać o swój samochód i zapewnić mu optymalne warunki podczas upalnych dni.

Jak dbać o samochód w słoneczne dni fot. pixabay

 

Ochrona Przed Słońcem

  1. Ochrona lakieru: Promienie UV są niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale również dla lakieru samochodu. Długotrwałe parkowanie na słońcu może powodować matowienie i blaknięcie lakieru. Jeżeli jest to możliwe, staraj się parkować w cieniu lub korzystaj z ochronnych pokrowców na samochód.

  2. Ochrona wnętrza: Słońce może powodować wyblaknięcie tapicerki oraz pęknięcia i zniekształcenia elementów plastikowych. Przy użyciu roletki przeciwsłonecznej na szybę przednią i tylne boczne szyby, można znacznie zmniejszyć ilość promieniowania UV docierającego do wnętrza pojazdu.

Sprawność Techniczna

  1. Klimatyzacja: Upewnij się, że Twoja klimatyzacja działa poprawnie. Jeżeli zauważysz, że chłodzenie nie jest wystarczająco efektywne, warto udać się do mechanika. Regularne serwisowanie klimatyzacji to nie tylko wygoda, ale też zdrowie – zapobiega rozwijaniu się szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów w układzie klimatyzacyjnym.

  2. Płyny eksploatacyjne: Ciepłe dni to większe obciążenie dla silnika, a więc większe zapotrzebowanie na płyny eksploatacyjne, takie jak płyn chłodniczy i olej silnikowy. Regularnie sprawdzaj ich poziom i stan – może to zapobiec poważnym awariom.

Bezpieczeństwo

  1. Opony: Letnie temperatury wpływają na ciśnienie w oponach, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ciśnienie i dostosowywać je do aktualnych warunków.

  2. Zestaw awaryjny: W skład zestawu awaryjnego na lato powinny wchodzić butelka wody, latarka, koc termiczny, ładowarka do telefonu oraz apteczka.

Pamiętaj, że właściwe dbanie o samochód to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Regularna kontrola i konserwacja auta pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zwłaszcza w czasie długich, letnich podróży. Sprawny pojazd to też oszczędność – dzięki temu unikamy kosztownych napraw, które są często wynikiem zaniedbań.

Ochrona Oczu

Wreszcie, nie zapominaj o swoim zdrowiu. Słońce nie tylko szkodzi samochodowi, ale też może być niebezpieczne dla Twoich oczu. Zawsze miej przy sobie dobrą parę okularów przeciwsłonecznych, które ochronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dbaj o swój samochód podczas upalnych dni, a z pewnością odwdzięczy się Tobie niezawodnością i bezpieczeństwem. Właściwa troska o pojazd jest kluczem do komfortowej i bezpiecznej jazdy, niezależnie od pory roku. Zatem, cieszmy się słonecznymi dniami i pamiętajmy o odpowiedniej ochronie naszych czterokołowych przyjaciół.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja