22 czerwca 2024

Klątwa zużytej baterii w samochodach elektrycznych: Co nabywcy używanego elektryka muszą wiedzieć?

W Polsce popularność samochodów elektrycznych znacząco wzrosła, z 71-procentowym wzrostem rejestracji w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, na koniec maja w Polsce zarejestrowano 76,7 tys. samochodów elektrycznych, w tym 38,7 tys. całkowicie elektrycznych i 38 tys. hybryd plug-in.

Klątwa zużytej baterii w samochodach elektrycznych: Co nabywcy używanego elektryka muszą wiedzieć?

Mimo że stanowią one zaledwie około 0,4 proc. wszystkich samochodów w kraju, popularność elektryków rośnie. Jednakże wysokie ceny stanowią barierę dla wielu Polaków – nowy samochód elektryczny kosztuje przynajmniej 100 tys. złotych, co jest w zasięgu zaledwie 9 proc.  polaków. Tymczasem pojazdy używane, dostępne już od 25 tys. zł, są w zasięgu 38 proc. rodaków.

Samochody elektryczne i hybrydy z drugiej ręki są coraz bardziej powszechne, często sprowadzane z zagranicy lub od właścicieli wymieniających je na nowsze modele. Są one zazwyczaj młodsze, z niskim przebiegiem i znacznie tańsze. Jednak problematyczność baterii w tych samochodach, co szybciej obniża ich wartość.

Baterie w samochodach elektrycznych są kluczowe, ponieważ odpowiadają za prawie całą wartość pojazdu. Większość producentów oferuje na baterię gwarancję na 8 lat (lub 160 tys. km), podczas których pojemność nie powinna spaść poniżej 70 proc. wartości fabrycznej. Rzeczywista żywotność baterii zależy od wielu czynników, takich jak liczba cykli ładowania, rodzaj ładowarki czy sposób eksploatacji samochodu.

Ocenę stanu baterii w używanym elektryku może wykonać przeciętny konsument, naładowując ją do pełna i jeżdżąc aż do całkowitego wyczerpania, porównując wynik z fabrycznymi danymi producenta. Niektórzy producenci oferują certyfikat stanu baterii, ale nie każdy salon czy serwis ma odpowiednie możliwości diagnozowania.

Istnieją również bardziej obiektywne metody diagnostyczne, takie jak test opracowany przez międzynarodową grupę DEKRA, dostępny dla około 90 modeli samochodów, który określa procentową pojemność baterii z dokładnością do 2,5 proc.

Pojawia się coraz więcej pytań dotyczących kontrolowania i utrzymania akumulatorów wysokonapięciowych w pojazdach elektrycznych. W związku z tym postanowiliśmy skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie.

Łukasz Bicki, Doradca Serwisowy w MB Motors Sp. z o.o., Autoryzowanym Dealerze Mercedes-Benz oraz Van ProCenter w Poznaniu, udzielił nam informacji na ten temat:

“Jeżeli chodzi o sprawdzenie akumulatora wysokonapięciowego w aucie elektrycznym, sprawa wygląda następująco. Najpierw akumulator jest weryfikowany od spodu pojazdu pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Uszkodzenia takie mogą kwalifikować akumulator do wymiany. Następnie, korzystając z naszego specjalistycznego urządzenia diagnostycznego, sprawdzana jest pojemność akumulatora oraz jego sprawność.”

Wiedza i doświadczenie specjalistów takich jak pan Łukasz Bicki są kluczowe dla właściwego utrzymania i eksploatacji samochodów elektrycznych. MB Motors, położony na ul. Bolesława Krzywoustego 71 w Poznaniu, zapewnia klientom profesjonalne doradztwo oraz serwis w zakresie pojazdów marki Mercedes-Benz.

Zachęcamy wszystkich właścicieli pojazdów elektrycznych do regularnych kontroli i konsultacji z ekspertami w zakresie utrzymania akumulatorów wysokonapięciowych.

Dla dodatkowych informacji lub pytań, prosimy o kontakt z działem prasowym MB Motors lub bezpośrednio z panem Łukaszem Bickim.

Podsumowując, precyzyjne ustalenie kondycji baterii jest kluczowe przy zakupie używanego samochodu elektrycznego. Obecnie koszt nowej baterii może być wyższy niż wartość samego samochodu, dlatego inwestycja dodatkowych kilkaset złotych w jej diagnozę jest niezbędna. Z upowszechnieniem się elektromobilności ceny baterii będą spadać, ale do tego czasu diagnostyka jest bezwzględnie konieczna.

Oczywiście, warto również zwrócić uwagę na znaczenie wyboru renomowanej marki podczas zakupu samochodu elektrycznego. Wiele osób zwraca się ku uznanych markom, takim jak Mercedes, które są znane z wysokiej jakości i niezawodności.

W Poznaniu, szczególnie dla tych, którzy są zainteresowani zakupem używanego samochodu elektrycznego w Poznaniu, salon MB Motors na ul. Krzywoustego oferuje imponującą kolekcję używanych pojazdów. Każdy używany samochód w tym salonie jest objęty gwarancją, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Co więcej, dla tych, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego, salon MB Motors w Poznaniu oferuje dodatkową usługę sprawdzenia stanu baterii. Dzięki temu potencjalni nabywcy mogą być pewni, że bateria w wybranym przez nich samochodzie elektrycznym została dokładnie zbadana i spełnia standardy jakości. To znacznie ułatwia proces zakupu i daje pewność, że inwestycja w samochód elektryczny będzie opłacalna i satysfakcjonująca.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja