4 października 2023

Kolejna ulica zostanie utwardzona “ażurami”

Kolejna ulica w Poznaniu będzie miała nawierzchnię z płyt ażurowych, które zastąpią gruntową drogę. Tym razem zyskają mieszkańcy przy ul. Mścibora. To kontynuacja projektu rozpoczętego w ubiegłym roku związanego z utrzymaniem lepszej jakości nieutwardzonych dróg.

Kolejna ulica zostanie utwardzona “ażurami” fot. ZDM

Drogi gruntowe regularnie sprawiają problemy zarówno użytkownikom, jak i osobom odpowiedzialnym za ich stan. Dziury, nierówności, koleiny, a do tego kałuże i zalania całych ulic czy też kurz unoszący się w powietrzu.

Nie wszędzie jednak możliwe jest wykonanie utwardzonej nawierzchni, dlatego w ubiegłym roku Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął pilotażowy projekt związany z układaniem płyt ażurowych.

„Ażury” układane są na drogach lokalnych, na których w najbliższym czasie nie są planowane prace związane z budową kanalizacji sanitarnej czy deszczowej, ale jednocześnie posiadają przepuszczalne podłoże, w które mogą wsiąkać wody opadowe.

Kolejną ulicą, która zyska na takim rozwiązaniu będzie ul. Mścibora. Prace mają objąć odcinek od ul. Miłowita do ul. Światopełka. Płyty ażurowe będą ułożone na szerokości 3,6 metra, a pozostałe 1,4 m będzie utwardzone kostką betonową.

Dzięki temu poprawi się komfort przejazdu i przejścia drogą. Jednocześnie będzie też nieco mniej kurzu unoszącego się w suche dni. Inwestycja ma rozpocząć się w najbliższych dniach.

ZDM planuje podobne prace jeszcze w tym roku na ulicach: Irysowej (odcinek od ul. Malwowej do ul. Stokrotkowej), Zbyłowita (od ul. Światopełka do ul. Miłowita), Bursztynowej (od posesji nr 55 do ul Miętowej), Obrzeże (od ul. Tarczowej do przejazdu PKP), Umultowskiej (od ul. Widłakowej do ul. Ślazowej) i Rubież (od ul. Bolka do ul. Juranda).

Drogi wybrano w porozumieniu z radami osiedli i na podstawie wyników badań geotechnicznych.

Koszt utwardzenia ul. Mścibora to ponad 113 tys. zł. Prace mają zakończy się pod koniec października 2023 roku.

 

 

autorka: A. Karczewska

fot. ZDM

© 2021 MotoPoznań

Realizacja