29 maja 2024

Czy twoje opony są jeszcze bezpieczne? Oto jak sprawdzić datę produkcji i ich stan

Kiedy ostatnio sprawdzałeś datę produkcji opon w swoim samochodzie? Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że opony, podobnie jak inne produkty, mają swoją “datę przydatności”. Opony starsze mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze, dlatego ważne jest, aby umieć je właściwie ocenić. Oto krótki przewodnik, jak to zrobić.

Czy twoje opony są jeszcze bezpieczne? Oto jak sprawdzić datę produkcji i ich stan fot. pexels

Daty produkcji – gdzie ich szukać?

Data produkcji opony jest wyrażona w czterocyfrowym kodzie, znanym jako DOT (Department of Transportation) code. Oznaczenie to zazwyczaj znajdziesz na bocznej ściance opony. Pierwsze dwie cyfry wskazują tydzień produkcji, a ostatnie dwie – rok. Na przykład, jeśli na oponie widnieje kod “2219”, oznacza to, że opona została wyprodukowana w 22. tygodniu 2019 roku.

Jak interpretować wiek opon?

Zdaniem wielu ekspertów, opony należy wymieniać co 5-6 lat, bez względu na to, ile kilometrów przejechały. Gumowe elementy opon z czasem tracą swoje właściwości, co może prowadzić do pęknięć i innych uszkodzeń, nawet jeśli opona wygląda na niewyeksploatowaną.

Sprawdzanie stanu opon

  1. Bieżnik: Głębokość bieżnika to kluczowy wskaźnik stanu opony. W większości krajów europejskich minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Aby to sprawdzić, możesz użyć specjalnego miernika głębokości bieżnika lub zastosować popularny test z monetą.

  2. Pęknięcia i zniekształcenia: Starannie obejrzyj opony pod kątem pęknięć, zniekształceń lub innych uszkodzeń. Nawet małe pęknięcia mogą być sygnałem, że opona straciła swoje właściwości elastyczne i jest czas na jej wymianę.

  3. Równomierne zużycie: Nierównomierne zużycie bieżnika może wskazywać na problemy z zawieszeniem, układem kierowniczym lub niewłaściwe ciśnienie w oponach.

  4. Wibracje i hałas: Jeśli podczas jazdy odczuwasz niezwykłe wibracje lub słyszysz zwiększony hałas, może to być sygnał, że opony są nierównomiernie zużyte lub uszkodzone.

 

Zaniedbanie sprawdzania opon może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa jazdy. Regularne kontrolowanie daty produkcji oraz stanu opon pomoże zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim pasażerom. Pamiętaj, że opony są jedynym elementem Twojego pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z drogą, więc dbanie o ich stan jest absolutnie kluczowe.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja