Pierwszy śnieg możliwy już w weekend. Czy ZDM jest przygotowany na zimę?

Na weekend zapowiadane są możliwe pierwsze opady deszczu ze śniegiem, co w połączeniu z niskimi temperaturami może prowadzić do nieprzyjemnych warunków na drogach. To dobra okazja, by sprawdzić, jak Zarząd Dróg Miejskich przygotował się do zimy.

Pierwszy śnieg możliwy już w weekend. Czy ZDM jest przygotowany na zimę?

 

Jak informuje spółka, w tym sezonie do utrzymania systemowego dróg zakwalifikowano 874,3 km jezdni i 129,8 km dróg rowerowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, działania ujęte w zimowym utrzymaniu dróg obejmują nie tylko odśnieżanie czy usuwanie lodu, ale także sprzątanie jezdni, chodników, dróg rowerowych, kładek, przejść podziemnych oraz placów miejskich, w tym opróżnianie koszy na śmieci. Łącznie na te cele zarezerwowano w budżecie 24,8 mln złotych, czyli nieco mniej niż wyniosły w ostatnich latach – 21,1 mln zł (2019/2020), 27,8 mln zł (2020/2021), 29,5 mln zł (2021/2022) i 32,3 mln zł (2022/2023).

W tym roku o poznańskie ulice dbać będzie 47 pługoposypywarek do obsługi jezdni oraz 26 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka) do dbania o chodniki, place i drogi rowerowe.

Jak zawsze poznańskie ulice podzielono na sieci, które mają znaczenie przy kolejności podejmowania działań związanych z utrzymaniem dróg.

– sieć strategiczna (pierwsza kolejność) – o łącznej długości 271,6 km – to jezdnie ram komunikacyjnych, główne trasy wlotowe do miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji miasta i największych szpitali. Czas reakcji: 1,5 – 2 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania).

– sieć podstawowa (druga kolejność) – o łącznej długości 259,8 km – to jezdnie ulic łączących osiedla mieszkaniowe z centrum miasta, pozostałe trasy wlotowe do miasta oraz trasy miejskiej komunikacji autobusowej. Czas reakcji: 2 – 2,5 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)

– sieci lokalne (trzecia i czwarta kolejność) – o łącznej długości 334,8 km – to jezdnie ulic łączących osiedla peryferyjne z siecią podstawową oraz inne ulice będące dojazdami do obiektów użyteczności publicznej, a także w obrębie osiedli mieszkaniowych istotne komunikacyjnie. Czas reakcji: 3 – 4,5 godz. od momentu wydania polecenia przez dyspozytora (centrum zimowego utrzymania)

Działania na pozostałych ulicach, które nie zostały objęte w sieci zimowego utrzymania, mogą odbywać się w trybie interwencyjnym.

Drogi gruntowe są odśnieżane i posypywane piaskiem doraźnie uwzględniając zgłoszenia mieszkańców oraz spostrzeżenia ZDM.

W pierwszej kolejności ZDM będzie reagował na zgłoszenia dotyczące chodników i ścieżek dla pieszych, ponieważ jest ono szczególnie niebezpieczne – podobnie jak to na drogach gruntowych o znacznym spadku.

Jednocześnie spółka przypomina, że chodniki, które położone są bezpośrednio przy granicy nieruchomości muszą być odśnieżane przez właścicieli (zarządców) tych nieruchomości.

Koordynatorem prac związanych z zimowym utrzymaniem ulic w Poznaniu jest Centrum Zimowego.

Zgłoszenie dotyczące zimowego utrzymania ulic będą przyjmowane:

– poniedziałek – piątek od 7.30 do 20.00 tel. 61 646 33 44

– poniedziałek – piątek od 20.00 do 7.30 oraz dni wolne od pracy tel. 690 666 424

– email: [email protected]

© 2021 MotoPoznań

Realizacja