21 lutego 2024

Tunel w Kobylnicy oficjalnie otwarty

W Kobylnicy otwarto w czwartek nowoczesny tunel pod torami kolejowymi. Jest to konstrukcja imponująca, w której realizację włożono ogromne zasoby: 5,1 tys. m³ betonu, 560 ton stali, wywieziono 32 tys. m³ ziemi, a także ułożono 3,2 tys. m² kostki brukowej oraz 3,2 tys. metrów krawężników. Dodatkowo zużyto 2,3 tony mieszkanki bitumicznej. Wszystko po to, by poprawić płynność ruchu kołowego.

Tunel w Kobylnicy oficjalnie otwarty

 

Inwestycja stanowiąca znaczący wkład w infrastrukturę drogową regionu, kosztowała prawie 60 mln zł. Jest współfinansowana przez powiat poznański, gminę Swarzędz oraz PKP. Znaczenie tego projektu podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański, wskazując na jego znaczenie dla bezpieczeństwa na styku drogi i kolei.

Tunel, zastępujący wcześniejszy przejazd kolejowo-drogowy na ulicy Swarzędzkiej, ma długość 70 metrów i usytuowany jest w okolicy skrzyżowania ulic Dworcowej i Krótkiej. Posiada dwa pasy ruchu, szeroki chodnik oraz ścieżkę rowerową. Ciekawym rozwiązaniem jest klatka schodowa w połowie tunelu, zapewniająca bezpośredni dostęp do ulicy Dworcowej. Tunel wyposażono również w kanalizację deszczową z naziemnym zbiornikiem na wodę opadową.

Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza, podkreśla znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa mieszkańców, przyznając, że takie duże projekty drogowe przekraczają możliwości budżetu pojedynczej gminy, a ich realizacja jest możliwa dzięki współpracy samorządów.

Budowę tunelu przeprowadziła firma STRABAG, zwycięzca przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu. Planowane jest również przebudowanie skrzyżowania ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką 194, co ma zwiększyć efektywność komunikacyjną regionu. Projekt ten, prowadzony przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, przewiduje budowę ronda, z zakończeniem prac planowanym na maj przyszłego roku.

 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja