19 lipca 2024

Jezdnie, chodniki, oświetlenie, zieleń – w co inwestował ZDM w 2023 roku?

W 2023 roku Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu przeprowadził szereg działań mających na celu poprawę infrastruktury drogowej miasta. Ulepszenia dotyczyły zarówno nawierzchni jezdni, chodników, jak i infrastruktury dla rowerzystów oraz estetyki miejskiej przestrzeni.

Jezdnie, chodniki, oświetlenie, zieleń – w co inwestował ZDM w 2023 roku? fot. ZDM

 

Najważniejsze projekty realizowane w ubiegłym roku obejmowały remonty nawierzchni jezdni na ulicach takich jak Inflancka, Strzeszyńska, Robocza, Świt, Promienista, Umultowska i Nad Wierzbakiem. Łącznie odnowiono ponad 77 tysięcy metrów kwadratowych jezdni, co kosztowało 16,5 miliona złotych.

Nie zapomniano również o pieszych, odnawiając ponad 15,5 tysiąca metrów kwadratowych chodników na ulicach takich jak Grobla, gen. Maczka, Grodziska, Pilotów, Wiatraczna, Główna i Rylejewa. Wartość tych prac wyniosła ponad 10,2 miliona złotych. Dodatkowo, wybudowano nowe trakty piesze na ulicach księdza Nawrota, Rylejewa, Oliwkowej i Konkiewicza.

Z myślą o bezpieczeństwie pieszych, w czternastu lokalizacjach zamontowano dodatkowe oświetlenie przejść, a na jezdniach odmalowano oznakowanie poziome na powierzchni 240 tysięcy metrów kwadratowych.

Zarząd zwrócił również uwagę na estetykę miasta, sadząc 512 drzew oraz ponad 27 tysięcy sztuk zieleni niskiej, w tym wiele gatunków róż, budleje, śnieguliczki, forsycje, hortensje i suchodrzew chiński. Inwestycje te wpłynęły na poprawę warunków życia mieszkańców Poznania.

Ponadto, Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nowe rozwiązania, w tym wyznaczenie kopert przy szpitalach dla bezpłatnego parkowania do 15 minut, a także remont przejść i przejazdów w tunelach przy Poznańskim Szybkim Tramwaju.

Zarząd już teraz planuje kolejne działania na 2024 rok, we współpracy z radami osiedli, aby dalej poprawiać jakość infrastruktury miejskiej w Poznaniu. Wszystkie te działania mają na celu nie tylko ułatwienie życia mieszkańcom, ale także podniesienie estetycznych wartości miasta.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja