21 kwietnia 2024

Jak podjeżdżać na krawężnik, by chronić koła i opony w samochodzie?

Podjeżdżanie na krawężnik może wydawać się banalną czynnością, jednak nieprawidłowo wykonane, może prowadzić do uszkodzenia kół i opon, a nawet zawieszenia samochodu. Oto kilka wskazówek, jak to robić prawidłowo, by uniknąć niepotrzebnych kosztów napraw i przedłużyć żywotność Twojego pojazdu.

Jak podjeżdżać na krawężnik, by chronić koła i opony w samochodzie? fot. pixabay

 

1. Zmniejsz prędkość

Podstawą jest powolne i kontrolowane podjeżdżanie. Nagłe i szybkie uderzenie w krawężnik może spowodować nie tylko uszkodzenie opony, ale również felgi, a nawet elementów zawieszenia. Im wolniej podjedziesz, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń.

2. Podjeżdżaj pod kątem

Nigdy nie podjeżdżaj na krawężnik prostopadle. Idealnym sposobem jest zbliżenie się do krawężnika pod kątem około 45 stopni. Dzięki temu ciężar samochodu jest równomierniej rozłożony na większą powierzchnię opony, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń.

3. Używaj lusterka

Podczas podjeżdżania na krawężnik, korzystaj z lusterka bocznego, aby ocenić odległość między kołem a krawężnikiem. Pomaga to w precyzyjnym manewrowaniu i zapobiega zbyt gwałtownemu wjechaniu na przeszkodę.

4. Odpowiednia wysokość krawężnika

Bądź świadomy wysokości krawężnika. Niektóre są zbyt wysokie dla standardowych samochodów i mogą powodować uszkodzenia nawet przy bardzo ostrożnym podjeżdżaniu. Jeśli krawężnik wydaje się być zbyt wysoki, lepiej poszukać innego miejsca do parkowania.

5. Kontroluj ciśnienie w oponach

Regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, ale także dla ochrony opon i kół podczas podjeżdżania na krawężniki. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa ryzyko uszkodzenia opony i felgi, podczas gdy zbyt wysokie może wpłynąć na komfort jazdy i przyczepność.

6. Wybieraj opony o wysokiej jakości

Inwestycja w opony wysokiej jakości może znacznie zwiększyć odporność na uszkodzenia podczas podjeżdżania na krawężniki. Opony z grubszym bieżnikiem i wzmocnionymi bokami są mniej podatne na pęknięcia i inne uszkodzenia.

 

Podjeżdżanie na krawężnik wymaga ostrożności i odpowiedniej techniki. Przestrzeganie powyższych porad pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzenia kół, opon oraz zawieszenia Twojego samochodu. Pamiętaj, że regularna konserwacja i kontrola stanu pojazdu są kluczowe dla bezpiecznej i komfortowej jazdy.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja