21 kwietnia 2024

Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym

Zakończenie zimy to idealny moment na dokładny przegląd i konserwację samochodu, aby zapewnić jego bezproblemowe funkcjonowanie przez cały nadchodzący rok. Niskie temperatury, sól drogowa, błoto pośniegowe – wszystko to może mieć negatywny wpływ na stan pojazdu. Poniżej przedstawiamy zestaw kluczowych porad, jak zadbać o swój samochód po sezonie zimowym.

Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym fot. pexels

1. Mycie i konserwacja karoserii

 

Zimą samochody są szczególnie narażone na działanie soli drogowej, która może przyspieszać proces korozji. Dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie pojazdu, w tym podwozia, aby usunąć wszelkie pozostałości soli i błota. Zaleca się użycie myjni samoobsługowej z możliwością mycia podwozia lub profesjonalne mycie ręczne. Po umyciu warto zabezpieczyć lakier przez woskowanie, co pomoże zachować jego blask i ochronę przed korozją.

2. Sprawdzenie opon

 

Zimowe opony należy zmienić na letnie, gdy tylko temperatura na zewnątrz na stałe utrzymuje się powyżej 7°C. Pamiętaj, aby sprawdzić stan bieżnika i ciśnienie w oponach, które mogły stracić nieco powietrza w trakcie zimy. Dobrym pomysłem jest również zrównoważenie kół, co zapewni komfortową i bezpieczną jazdę.

3. Kontrola płynów eksploatacyjnych

 

Zimą możliwe jest, że płyny eksploatacyjne, takie jak olej silnikowy czy płyn hamulcowy, mogły ulec zanieczyszczeniu lub częściowemu zużyciu. Warto sprawdzić ich poziom oraz stan i w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić. Szczególną uwagę należy zwrócić na płyn chłodniczy, który zapewnia prawidłową pracę silnika.

4. Przegląd oświetlenia

 

Krótkie dni i długie noce zimowe oznaczają, że samochód częściej korzysta z oświetlenia. Po sezonie warto sprawdzić, czy wszystkie światła działają prawidłowo – zarówno przednie i tylne, jak i światła pozycyjne, kierunkowskazy oraz światła przeciwmgielne.

5. Kontrola hamulców

 

Zima to czas, kiedy system hamulcowy jest szczególnie narażony na przeciążenia z powodu częstych i intensywnych hamowań. Po sezonie zimowym należy sprawdzić stan klocków oraz tarcz hamulcowych. Słuchaj, czy podczas hamowania nie pojawiają się niepokojące dźwięki, które mogą świadczyć o konieczności wymiany elementów hamulcowych.

6. Sprawdzenie akumulatora

 

Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na sprawność akumulatora. Warto sprawdzić jego stan, a jeśli pojazd miał problemy z rozruchem w zimie, może być to dobry moment na jego wymianę.

7. Weryfikacja układu kierowniczego i zawieszenia

 

Nierówności i dziury na drogach mogą spowodować uszkodzenia w układzie kierowniczym i zawieszeniu. Warto zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące odgłosy lub zmiany w zachowaniu pojazdu podczas jazdy, które mogą wskazywać na potrzebę regulacji lub naprawy.

Pamiętając o tych poradach i regularnie dbając o swój samochód, możemy znacznie przedłużyć jego żywotność oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy przez cały rok. Wiosenny przegląd samochodu to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale również inwestycja w bezproblemowe użytkowanie pojazdu.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja