Kolejne konfiskaty samochodów w Wielkopolsce.

Od wprowadzenia w Wielkopolsce nowych regulacji prawnych, umożliwiających konfiskatę pojazdów kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu, policja zarejestrowała pierwsze przypadki zastosowania tego środka. Pierwszy incydent miał miejsce w Krotoszynie, gdzie 46-letni mężczyzna został zatrzymany z 3,2 promilami alkoholu we krwi. Kolejne przypadki odnotowano w Szamotułach i Środzie Wielkopolskiej, gdzie kierowcy prowadzili pojazdy będąc w stanie nietrzeźwości, odpowiednio z 2,5 promila oraz nieokreśloną ilością alkoholu we krwi.

Kolejne konfiskaty samochodów w Wielkopolsce. fot. archiwum

Nowe przepisy, które weszły w życie 14 marca, stanowią odpowiedź na rosnące zaniepokojenie społeczne związane z bezpieczeństwem na drogach. Ich celem jest nie tylko ukaranie sprawców, ale również zapobieganie przyszłym wykroczeniom poprzez zdecydowane działania mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców.

Straty materialne, jakimi są konfiskaty samochodów, mają stanowić znaczącą przestrogę dla potencjalnych przestępców, zniechęcając ich do podejmowania ryzyka jazdy po spożyciu alkoholu. Decyzje o odebraniu pojazdów są podejmowane natychmiastowo po stwierdzeniu stanu nietrzeźwości, co dodatkowo podkreśla determinację władz w walce z tym zjawiskiem.

Incydenty te stanowią pierwsze przykłady zastosowania nowych regulacji i zapewne nie będą ostatnie. Władze liczą, że wprowadzenie takich środków karnych przyczyni się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenia świadomości społecznej odnośnie konsekwencji jazdy pod wpływem alkoholu.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja