16 czerwca 2024

Emocjonujący start sezonu na Torze Poznań: inauguracja wyścigowych samochodowych Mistrzostw Polski

W miniony weekend Tor Poznań był miejscem pełnym adrenaliny i zaciętej rywalizacji, gdzie odbyła się inauguracja tegorocznych Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wydarzenie to przyciągnęło ponad 80 zawodników, którzy walczyli o zwycięstwo w kilku kategoriach, w tym Mistrzostwach Polski 318 IS Cup PL, E1 Gokart Super S Cup oraz Endurance.

Emocjonujący start sezonu na Torze Poznań: inauguracja wyścigowych samochodowych Mistrzostw Polski fot. Tomasz Szwajkowski / Automobilklub Wielkopolski

Sezon 2024 wprowadził kilka nowości, które miały na celu zwiększenie emocji i wyrównanie szans na torze. Każda klasa miała tylko jeden wyścig kwalifikacyjny w pierwszym dniu zawodów, a następnie trzy wyścigi w ciągu dwóch kolejnych dni, z których każdy był krótszy o pięć minut od poprzedniego. Dodatkowo, w najwyższych klasach mistrzowskich zastosowano zbalansowanie wydajności aut, co przyczyniło się do bardziej wyrównanej rywalizacji, szczególnie w klasie D4 GTC i wyścigach Endurance.

Dwugodzinny wyścig Endurance był pełen emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Spośród osiemnastu startujących załóg, tylko szesnaście ukończyło wyścig. Duet Zielonka – Marcinkiewicz prowadził przez większość czasu w swoim Radicalu, ale na ostatnim okrążeniu zostali wyprzedzeni przez Dwernickiego i Magdziarza w Porsche 992 GT3 Cup. Na trzecim miejscu uplasowali się Szymański i Kręt w Porsche GT3.

Tomasz Magdziarz miał wyjątkowo udany weekend, wygrywając nie tylko w Endurance, ale także dwukrotnie w klasie D4 GTC, a w jednym wyścigu zajął drugie miejsce. W klasie D4 2000 Mikołaj Jóźwiak dwukrotnie triumfował i raz był drugi, podobnie jak Łukasz Lewandowski w klasie 2-RN2.

W E1 Gokart Super S Cup Adam Nojman zdobył potrójne zwycięstwo, podczas gdy Damian Stachowiak i Konrad Miler zajęli drugie miejsca. W Maluch Trophy liderami po poznańskich zawodach zostali Jacek Chojnacki, Jan Lewandowski i Oskar Klimek, którzy dominowali w swoich klasach.

Klasa 318 IS Cup PL była miejscem niezwykle zaciętej rywalizacji. Artur Lempert, Michał Całek i Piotr Imbierowicz walczyli o każdą sekundę, a różnice na mecie były minimalne. W dwóch wyścigach kolejność była identyczna, natomiast w trzecim Karol Mirowski zdołał przełamać dominację, wyprzedzając Andrzeja Skrzeka i Michała Całka. Po pierwszej rundzie liderem klasyfikacji sezonu został Artur Lempert z 205 punktami.

Kolejna runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbędzie się ponownie na Torze Poznań w dniach 21-23 czerwca, kiedy to zawodnicy będą rywalizować również w ramach Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ. Tegoroczny sezon zapowiada się niezwykle emocjonująco, a walka o tytuł mistrza będzie trwać do ostatniego wyścigu.

Pełne wyniki oraz szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów. Entuzjaści sportów motorowych mogą oczekiwać kolejnych pasjonujących zmagań na torze.