Rusza budowa trzeciego pasa na kolejnym odcinku A2: Od poniedziałku 1,5 roku utrudnień

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia w związku z rozpoczynającą się w przyszłym tygodniu inwestycją na autostradzie A2. Prace nad rozbudową odcinka między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód rozpoczną się już 10 czerwca, a zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku. Wtedy to do dyspozycji kierowców będą dostępne po trzy pasy.

Rusza budowa trzeciego pasa na kolejnym odcinku A2: Od poniedziałku 1,5 roku utrudnień fot. archiwum

 

Rozbudowa obejmie poszerzenie autostrady o trzeci pas ruchu w obu kierunkach na długości 10 kilometrów. Wstępne działania, które ruszą 10 czerwca, skoncentrują się na przygotowaniach terenowych, w tym wytyczeniu tymczasowych pasów włączania się do ruchu i budowie przejazdów przez pas rozdziału. Te kroki mają zapewnić utrzymanie dwóch pasów ruchu w każdym kierunku podczas realizacji właściwych prac budowlanych.

Prace budowlane na pełną skalę rozpoczną się 17 czerwca. W ich ramach nie tylko zostanie dodany trzeci pas ruchu, ale także zmodernizowana zostanie nawierzchnia, by sprostać większemu natężeniu ruchu. Dodatkowo zamontowane zostaną nowe bariery ochronne oraz ekrany akustyczne. Na rozbudowywanym odcinku pojawi się łącznie ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych ekranów akustycznych oraz prawie 19 tysięcy metrów barier ochronnych, co poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Sebastian Joachimiak, członek Zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A., podkreśla znaczenie inwestycji: „Chociaż najbliższe miesiące będą trudne dla kierowców, rozbudowa jest niezbędna dla zapewnienia płynnego, bezpiecznego i wygodnego przejazdu naszą autostradą. Prace nad rozbudową rozpoczęliśmy z wyprzedzeniem, aby zminimalizować niedogodności dla użytkowników drogi”.

Rozbudowa tego odcinka A2 jest bardziej skomplikowana technicznie niż wcześniejsze prace na trasie Poznań Zachód-Poznań Krzesiny. Wymaga rozbudowy jezdni na całej długości oraz poszerzenia dwóch obiektów mostowych. Marcin Szczepański, Dyrektor techniczny Autostrady Wielkopolskiej S.A., wyjaśnia: „Utrzymanie dwóch pasów ruchu w każdym kierunku było naszym priorytetem. Dodatkowo, projekt obejmuje modernizację odwodnienia oraz elementów teletechnicznych”.

Podczas realizacji inwestycji, istniejące jezdnie zostaną wyremontowane, a infrastruktura podziemna i naziemna przebudowana. Użycie asfaltów wysokomodyfikowanych HIMA zapewni długotrwałą trwałość nowej nawierzchni o powierzchni 280 tysięcy metrów kwadratowych. Prace zaplanowano w sposób umożliwiający ich realizację bez konieczności zamykania autostrady dla ruchu.

Marek Zaręba, Dyrektor kontraktu w firmie Strabag Sp. z o.o., głównego wykonawcy prac, dodaje:

„Rozbudowa koncentruje się na newralgicznych miejscach, takich jak węzły Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Prace w tych rejonach będą realizowane w pierwszej kolejności, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców”.

Autostrada A2 jest kluczowym korytarzem komunikacyjnym, łączącym wschodnią i zachodnią Polskę, oraz ważnym elementem Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Rozbudowa tego odcinka nie tylko poprawi płynność ruchu, ale również wzmocni strategiczne połączenia na linii Warszawa – Berlin.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, trzeci pas ruchu na odcinku między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód będzie gotowy do końca 2025 roku, znacznie usprawniając komunikację dla tysięcy kierowców.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja