Im później, tym… szybciej. Miasto przypomina, że sprawy urzędowe można załatwić także po południu

Po zmianie przepisów dotyczących rejestracji pojazdów, w poznańskim Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych od rana ustawiały się kolejki petentów. Miasto przypomina, że zmiany dotyczą jedynie tych osób, które dokonały transakcji w 2020 roku. Jednocześnie, w celu sprawniejszej obsługi zainteresowanych wydłużono czas pracy urzędu, dzięki czemu sprawy można było załatwić również w godzinach popołudniowych i w soboty. Rozwiązanie przyniosło pożądany efekt.

Im później, tym… szybciej. Miasto przypomina, że sprawy urzędowe można załatwić także po południu

Zmiany w przepisach, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku wprowadzają nakładanie kar na kierowców, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji pojazdu. Miasto przypomina, że dotyczy to jedynie tych osób, które dokonały transakcji już po wejściu przepisów w życie. Tymczasem w urzędzie od kilku tygodni codziennie spotkać można było tłum ludzi, którzy chcą dokonać rejestracji – nawet jeśli kupili lub sprowadzili samochód kilka miesięcy wcześniej.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie Wydział wprowadził zmiany – wydłużono czas możliwości rejestracji pojazdu o godziny popołudniowe, a także soboty. Do tego zadania skierowano również pracowników, którzy do tej pory zajmowali się inną tematyką. Jak informuje Urząd Miasta, działania przyniosły efekty – kolejki zniknęły.

„Obecnie można stwierdzić, że każdy, kto chce zarejestrować pojazd, ma możliwość dokonania tego w tym dniu, w którym przyjdzie do urzędu. Przy czym zachęcamy, aby udać się do urzędu na ul. Gronową, bo tam skierowane są nasze główne siły.”

Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania

Jak wynika z obserwacji urzędu, obecnie przy ul. Gronowej numerki wydawane są przez cały dzień, a sprawę można załatwić bez konieczności przychodzenia do Wydziału od rana.

„Apelujemy do naszych mieszkańców, aby nie przychodzili od samego rana, jeszcze przed otwarciem urzędu, bo nie ma już takiej potrzeby. Tak wczesne przychodzenie do urzędu powoduje również, że w pierwszych minutach po otwarciu wydawanych jest kilkadziesiąt numerków do rejestracji. W efekcie osoby, które je pobrały, muszą długo czekać na obsługę. Z naszych obserwacji wynika, że w kolejnych godzinach przychodzą już tylko pojedynczy klienci. Gdyby poznaniacy, którzy stoją w kolejkach od rana, przyszli później – również załatwiliby swoją sprawę, ale znacznie szybciej.”

Bartosz Pelczarski

© 2021 MotoPoznań

Realizacja