21 kwietnia 2024

Dzień Kobiet Motorsport na torze poznań

W poniedziałek 15.03.2021 r., mimo zmiennej (jak kobieta) aury, na Torze Poznań spotkały sie zawodniczki różnych dyscyplin sportu motorowego, aby wspólnie uczcić święto Kobiet.

Dzień Kobiet Motorsport na torze poznań

W akcji promującej m. in. kampanię FIA “The Girls on Track” udział wzięły przedstawicielki wyścigów samochodowych, driftu, rallycrossu i kartingu, ale również kobiety pracujące w otoczeniu motorsportowego świata (sędziny, obsada biura zawodów, etc.).

Gdybyśmy spytali przeciętnego mężczyznę z czym kojarzy mu się motorsport, to zapewne najczęściej padającą odpowiedzią byłyby: szybkie fury i piękne kobiety. I w dużym uproszczeniu taki właśnie jest motorsport. 

Kobiety w motorsporcie ujarzmiają żywioły. Te z pozoru delikatne, bezbronne i niezdecydowane istoty, nagle gdy pojawiają się na torze, zakładają kombinezon i kask, zyskują pewność siebie, a gdy stają na linii startu-mety ramię w ramię z mężczyznami potrafią podejmować decyzje w ułamku sekund i rywalizować do ostatnich metrów wyścigu jak równy z równym. 

Kobiety w motorsporcie to nie tylko zawodniczki, to też te pracujące w jego otoczeniu:

  • Skład biura zawodów w 80% stanowią kobiety. Ich rola to m.in.: weryfikacja ważności dokumentów i uprawnień zawodników zgłaszających się do zawodów; ścisła współpraca z ZSS i chronometrażem.
  • Osoba do kontaktu z zawodnikami to również kobieta i to nie przypadek bo kto lepiej porozumie się z rozemocjonowanym zawodnikiem, któremu nie poszło w wyścigu? Kobieta łagodzi obyczaje i hamuje wybuchy negatywnych pokładów emocji.
  • W obsadzie sędziowskiej również znajdują się kobiety. Funkcję sędziego startu-mety pełni kobieta. Kobiety również stanowią obsadę punktów obserwacyjnych. Są to bardzo odpowiedzialne rolę wymagające znajomości regulaminów sportowych, umiejętności precyzyjnego komunikowania zdarzeń na torze, refleksu, podejmowania decyzji i ścisłej współpracy z Sędzią Głównym zawodów.
  • Na czele obsady medycznej zawodów również stoi kobieta, lekarz o bogatym doświadczeniu zawodowym, ale również doskonale znająca specyfikę sportów motorowych.

Rola kobiet w motorsporcie jest nie do przecenienia!

© 2021 MotoPoznań

Realizacja