29 czerwca 2022

Holowanie samochodu – co warto wiedzieć?

Holowanie auta to jedna z najczęstszych usług realizowanych przez pomóc drogową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak postępować w razie holowania. Poznaj wskazówki specjalistów z pomocy drogowej!

Holowanie samochodu – co warto wiedzieć?

Holowanie samochodu – od czego zacząć?

Kiedy już wiesz, że Twój samochód odmówił posłuszeństwa i potrzebujesz lawet, masz do wyboru jedno z dwóch możliwych rozwiązań. Możesz skorzystać z usług pomocy drogowej, np. firmy Fast-Trans lub odholować auto na własną rękę. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzesz – pamiętaj o tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Po pierwsze, zjedź autem na pobocze i zabezpiecz je trójkątem ostrzegawczym. W trakcie tej czynności nałóż kamizelkę odblaskową – zwłaszcza jeżeli jest już po zmroku. Następnie wezwij kogoś, kto pomoże Ci zaholować auto. Jeżeli zdarzyło się to na autostradzie, będziesz mógł skorzystać jedynie z pomocy drogowej. Holowanie na autostradzie jest niedozwolone.

Jak poprawnie holować auto?

Samodzielne holowanie auta wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Pamiętaj o tym, by poprawnie zamocować hak holowniczy. Pod żadnym pozorem nie możesz przyczepić go do zderzaka, wahaczy czy innych elementów podwozia. W dużej części pojazdów haki wkręca się w przeznaczone do tego otwory. W trakcie holowania należy pamiętać o tym, że:

 • W trakcie holowania lina musi być napięta;
 • Samochód holujący powinien hamować z mniejszą siłą;
 • Pojazdy powinny trzymać się prawego pasa;
 • Nie należy holować pojazdów z hydropneumatycznym zawieszeniem, automatyczną skrzynią biegu, napędem hybrydowym lub elektrycznym;
 • Pojazdem holującym powinien kierować kierowca o większych umiejętnościach.

Holowanie a przepisy Kodeksu drogowego

W wypadku, gdy decydujesz się na samodzielne holowanie auta, musisz pamiętać o tym, by zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mowa m.in. o:

 • Zachowaniu dozwolone prędkości – w terenie zabudowanym jest to max. 30 km/h, a w terenie niezabudowanym to 60 km/h;
 • Samochód holujący musi używać świateł mijania;
 • Połączenie między pojazdami musi być solidne;
 • Holowanie na połączeniu giętkim wymaga posiadania 2 sprawnych układów hamulcowych w holowanym aucie. W przypadku połączeniu sztywnegowystarczy jeden;
 • Pomiędzy pojazdami należy zachować odległość min. 3 m (połączenie sztywne) lub min. 4 (połączenie giętkie).

Należy również pamiętać o tym, że holowanie jest zakazane na autostradzie oraz gdy holowane auto nie posiada sprawnych hamulców. Nie można również holować więcej niż 1 auto ani pojazdów z przyczepą.

Zabezpieczanie miejsca wypadku – jak to zrobić?

W trakcie wypadku lub awarii zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu miejsca wypadku trójkątem ostrzegawczym.

Pomoc drogowa równie często wzywana jest także do wypadków drogowych. Specjaliści z Fast-Trans przypominają, że przed dotarciem pomocy drogowej należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce wypadku – m.in. trójkątem ostrzegawczym. Dopiero później należy zamówić lawetę. W razie potrzeby wezwij również policję, a w przypadku rannych – karetkę. Pamiętaj o tym, by dokładnie poinformować ich o tym, gdzie jesteś. W tym celu określ:

 • Nazwę ostatniej miejscowości, którą mijałeś;
 • Kierunek jazdy;
 • Dane ze słupków kilometrażowych.

Koniecznie musisz również podać swoje dane osobowe oraz numer telefonu. W trakcie rozmowy z 112 określ dokładną ilość poszkodowanych, ich stan zdrowia itp. Pamiętaj również o tym, żeby nigdy nie odkładać słuchawki pierwszemu.

Zatrzaśnięty kluczyk w aucie – co dalej?

Problem ten dotyczy głównie starszych modeli aut. Niestety jednak czasem to czasem zdarza się to i w pojazdach z bezkluczykowym systemem dostępu. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Do wyboru jest kilka możliwości: możesz rozwalić szybę w samochodzie lub zaciągnąć auto do mechanika. Problem możesz rozwiązać także za pomocą zapasowego kluczyka – oczywiście, o ile go posiadasz. Jednak najbardziej wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi awaryjnego otwierania auta. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wybitej szyby jest to metoda bezinwazyjna. Z pewnością jednak odradzamy samodzielnego dłubania w zamku, ponieważ może dojść do jego uszkodzenia. To z kolei może spowodować konieczność wymiany zamka na nowy, co wpłynie na zwiększenie kosztów usługi.

Zawsze na wypadek braku Internetu, warto mieć przy sobie zapisany w telefonie numer do pomocy drogowej.

Gdzie szukać pomocy drogowej w Poznaniu?

Dobra i rzetelna pomóc drogową w Poznaniu jest na wagę złota. Zwłaszcza jeżeli do zdarzenia dochodzi po zmroku. Pomoc drogowa Fast-Trans udzieli Ci pomocy przez 24 godziny na dobę. Fast-Trans zajmuje się także holowanie samochodów dostawczych, ciężarowych oraz maszyn budowlanych. Firma ta może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz w pełni wykwalifikowanym personelem. Pracownicy Fast-Trans dojeżdżają na miejsce zdarzenia oraz do domu klientów – nie tylko na terenie Poznania, ale i jego okolicy. W dodatku możesz również skorzystać z ich pomocy, przy znalezieniu autoryzowanego serwisu, który będzie współpracował z PZU. Wystarczy, że skontaktujesz się z nimi pod numerem wskazanym na stronie internetowej Fast-Trans, a następnie podaj swoją lokalizację i dokładne informacje na temat zdarzenia. Pracownicy pomocy drogowej dojada do Ciebie tak szybko, jak to będzie możliwe. Korzystając z pomocy drogowej, zaoszczędzisz sobie czasu oraz nerwów. Pracownicy firmy odholują za Ciebie pojazd do warsztatu lub w wybrany przez Ciebie adres. Dzięki sprawnej organizacji transportu Twojego pojazdu, szybciej dotrzesz w miejsce swojej podróży.

 

PHU “FAST-TRANS”
MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa: 600 960 987