5 grudnia 2021

Jesień to trudny czas dla kierowców. O czym pamiętać przygotowując do niej samochód?

Jesień to dla kierowców trudny czas. Ważne, by pamiętać nie tylko o dostosowaniu prędkości i sposobu jazdy do warunków panujących na drodze, które bywają zdradliwe, ale także o odpowiednim przygotowaniu samochodu na tę porę roku.

Jesień to trudny czas dla kierowców. O czym pamiętać przygotowując do niej samochód?

 

Jesienią drogi często pokryte są mokrymi liśćmi, a mgły i opady atmosferyczne mogą poważnie utrudnić widoczność. Warto więc przygotować nie tylko siebie, ale także samochód do panujących warunków atmosferycznych.

1. Wymień wycieraczki

Jak zauważają eksperci, to nie tylko kwestia sprawdzenia stanu wycieraczek znajdujących się na szybie, ale także tych znajdujących się pod nogami. Dobrze jest zmienić welurowe dywaniki na gumowe – lepiej sprawdzą się przy jesiennej aurze.

2. Zmień opony

Kiedy temperatury oscylują w granicach 10 stopni Celsjusza warto zmienić opony z letnich na zimowe. Jesienią, gdy drogi są śliskie wydłuża się droga hamowania – podobnie jak zimą.

3. Kontroluj światła

Podczas mglistych i deszczowych poranków trzeba być przede wszystkim ostrożnym. Oprócz sprawdzenia naszych żarówek, nie można zapomnieć również o włączaniu świateł podczas jazdy na dzienne.

4. Sprawdź wentylację

Nieprawidłowo działająca wentylacja może być powodem utrzymującej się we wnętrzu wilgoci, dlatego zaleca się odkurzenie kanałów wentylacyjnych.

5. Sprawdź instalację elektryczną

W chłodniejsze dni zużywamy więcej energii elektrycznej. Warto sprawdzić, czy ogrzewanie czy podgrzewanie foteli działa tak, jak powinno.

6. Sprawdź akumulator

Nie ma nic gorszego o poranku niż nieodpalenie samochodu. Częstym tego powodem jest awaria akumulatora. Lepiej nie zostawiać na później jego wymiany – w chłodne dni wzrasta ryzyko jego awarii.

7. Sprawdź uszczelki

Sprawdź, czy uszczelki dobrze przylegają do nawierzchni. Pojawiająca się we wnętrzu samochodu wilgoć może być powodem ich nieszczelności.