5 grudnia 2021

“Niemiec płakał jak sprzedawał”, czyli jak dobrze kupić samochód używany

„Babcia jeździła tylko do kościoła”, „Niemiec płakał jak sprzedawał”, „dobra fura, ale pilnie wyjeżdżam i nie mogę jej zabrać” – to tylko niektóre z najczęściej padających tekstów przy sprzedaży samochodów używanych. Sprzedający przedstawiają swoje pojazdy w jak najlepszym świetle, często „zapominając” o istotnych informacjach dotyczących jego faktycznego stanu technicznego. Jak nie dać się nabrać i kupić bezpieczny samochód? Jakie są najczęstsze kłamstwa i kłamstewka handlarzy? W wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań podczas portalu „Hej Poznań” opowiedział o tym Ryszard Tchorz, rzeczoznawca samochodowy.

“Niemiec płakał jak sprzedawał”, czyli jak dobrze kupić samochód używany

Zainteresowanie samochodami nie maleje. Mimo, że coraz więcej osób z myślą o środowisku mówi o wyborze bardziej ekologicznych środków transportu, to sprzedaż aut nowych i używanych wcale nie spada. Pandemia jeszcze zwiększyła grupę osób zainteresowanych zakupem własnego pojazdu, by móc swobodnie poruszać się w czasie dystansu społecznego. Wielu także poznaniaków rozpoczęło poszukiwania samochodów używanych, które są znacznie tańsze niż nowe i bardziej osiągalne dla większej grupy społeczeństwa.

Ryszard Tchorz, autodoradca był gościem porannego programu „Hej Poznań”. W rozmowie z Anią Drzazgą podpowiedział, o czym należy pamiętać kupując używany samochód.

Dlaczego przed dokonaniem transakcji warto skorzystać z usług rzeczoznawcy? Jak wskazał nasz gość, podstawową kwestią jest konieczność rzetelnej oceny wartości i uzyskania pełnej informacji przed zakupem. Przypomniał, że samochody nawet te najtańsze, nadal są przedmiotami o znaczącej wartości. Rzeczoznawca w obiektywny i rzetelny sposób oceni, czy cena i opis wskazany przez sprzedającego są właściwe.

Większość osób z uwagi na brak fachowej wiedzy nie jest w stanie samodzielnie ocenić, czy i w jakim stopniu sprzedający mija się z prawdą w zakresie rzeczywistego stanu samochodu czy też jego historii.

Podczas programu Ryszard Tchorz zdradził również, kto najczęściej „mija się z rzeczywistością” podczas sprzedaży.

„Dostają strasznej amnezji, najczęściej dotyczącej takich bardzo niekorzystnych faktów z historii samochodów” – powiedział rzeczoznawca w odniesieniu do jednej z grup sprzedawców

Z wywiadu można było również dowiedzieć się czy w odpowiedzi na pytanie o powypadkowość hasła takie jak „przecierka” i „otarcie” mogą uspokoić potencjalnego nabywcę.

W jaki sposób na rynek Europy Wschodniej, w tym również Polski trafiają samochody, które w państwach zachodnich przeznaczane są do złomowania? Ryszard Tchorz udzielił zaskakującej dla wielu odpowiedzi wskazując, kto przyczynia się do sprzedawania tego typu pojazdów – często zagrażających bezpieczeństwu użytkownika i pozostałych uczestników ruchu.

W materialne wideo znajduje się kilka porad od specjalisty o tym, jak uniknąć rozczarowania i problemów podczas kupowania używanych samochodów.