21 kwietnia 2024

Dacia Spring, czyli najtańszy samochód elektryczny idealny do miejskiej jazdy

Samochód elektryczny jest „poza zasięgiem” osób z przeciętnymi zarobkami? Niekoniecznie. Dacia Spring to najtańszy obecnie pojazd z napędem elektrycznym dostępny na rynku. Idealne miejskie auto z oszczędnościami w użytkowaniu i udogodnieniami w czasie jazdy. Porozmawialiśmy o nich podczas ostatniego „Testu po poznańsku” w ramach programu „Hej Poznań”.

Dacia Spring, czyli najtańszy samochód elektryczny idealny do miejskiej jazdy

Dacia Spring to nowość na rynku, a nawiązanie do wiosny, która kojarzy się z zielenią jest jak najbardziej trafne, bo to samochód przyjazny środowisku. W ramach „testu po poznańsku” w programie „Hej Poznań” sprawdziliśmy, jak się nią jeździ.

O samochodzie opowiedział Piotr Porawski z Auto Compol, który zauważył, że obecnie Dacia Spring jest najtańszym autem elektrycznym na rynku. W wersji, którą mieliśmy okazję testować kosztuje 87 900 złotych, co jak na „elektryka” jest bardzo dobrą ceną. Co więcej, możliwy jest jego zakup korzystając z programu „Mój elektryk”, w ramach którego można uzyskać dopłatę nawet do 27 tysięcy złotych. Dzięki temu jest on dostępny dla większego grona „przeciętnych Kowalskich” w Polsce.

Dopłata dostępna jest zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Ci pierwsi mogą liczyć na kwotę 18 tysięcy złotych lub 27 tysięcy złotych w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W przypadku zakupu na firmę dopłata wynosi 18 tysięcy złotych lub 27 tysięcy złotych – przy deklaracji przebiegu 15 tysięcy kilometrów rocznie.

Czy marka budzi zaufanie w kontekście elektrycznych aut? Jak najbardziej. Renault i Dacia już od lat dobrze czują się na rynku elektromobilności, a na najnowszy model Dacii, a zarazem jej pierwszego „elektryka” daje 8 lat gwarancji, czyli więcej niż zwykle użytkuje pojazd pierwszy właściciel.

Zaglądamy pod maskę, a tam? Silnik 45 koni, ale podczas jazdy czujemy, że ma dobry zryw, a dynamika samochodu podczas miejskiej jazdy potrafi zaskoczyć. Auto jest lekkie i kompaktowe, co ułatwia jazdę po mieście czy parkowanie.

Bagażnik ma pojemność 300 litrów, czyli przeciętnie jak na tego typu samochody, a po złożeniu kanapy tylnej pojemność powiększa się do niemal 700 litrów. W środku swobodnie mogą podróżować cztery osoby, w tym np. dwoje dzieci w fotelikach.

Jak prezentuje się wizualnie? Od kilku lat Dacia stawia na design, który interesuje i nie odbiega od motoryzacyjnych trendów. W przypadku modelu Spring zastosowano m.in. nową linię świateł Dacii. Jak podkreśla Piotr Porawski, należy liczyć się z tym, że jest to model budżetowy, więc trudno mieć większe oczekiwania co do chociażby przestrzeni, jednak widać, że marka przykłada coraz większą wagę do detali i wykończenia. Jest stworzony tak, by był opłacalny i dla producenta i dla klientów.

Trzeba powiedzieć wprost – to samochód przede wszystkim miejski, z zasięgiem ok. 230 km na jednym ładowaniu. Idealnie sprawdzi się jako pierwszy „elektryk”. Zapewnia oszczędność pieniędzy i czasu, bo dzięki byciu „eko” można korzystać z buspasów w mieście, co przyspiesza przejazd, o czym mogliśmy się przekonać podczas naszej jazdy testowej. Zaoszczędzić można też na parkowaniu w Strefie Płatnego Parkowania, ponieważ zgodnie z przepisami zielona tablica rejestracyjna uprawnia nas do darmowego parkowania.

Renault i Dacia oferuje m.in. najem długoterminowy na 3 lata, w ramach którego Dacia Spring kosztuje ok. 500 złotych miesięcznie, co jest kwotą dostępną dla większości klientów. Dodatkowo, zyskuje się także na paliwie – zdecydowanie prąd jest bardziej opłacalny niż benzyna czy gaz, których ceny idą w górę gwałtownie. Jak podkreślił nasz ekspert, zakup elektryka jest rzeczywiście opłacalny i „nie jest to już fanaberia”, a rzeczywisty zysk.

Co w przypadku zakupu na raty i kredytu? Obecnie to także koszt ok. 600-700 złotych miesięcznie, w zależności od formuły kredytu, wkładu własnego i innych czynników.

Spytaliśmy także o czas oczekiwania na samochód. Od dwóch lat na rynku motoryzacyjnym oczekiwanie na nowe auta znacznie się wydłużyło z powodu światowych problemów w systemie dostaw, na co miała wpływ pandemia, zmiany w przepisach, a ostatnio również wojna.

Jak wskazał przedstawiciel Auto Compol, obecnie Dacia Spring produkowana jest „na bieżąco”, a czas oczekiwania to około dwóch miesięcy, więc zdecydowanie szybciej niż przy niektórych innych markach i modelach. To ważna informacja szczególnie dla tych, którym zależy na czasie.

Co ciekawe, jesienią udostępniona zostanie wersja „cargo” tego samochodu, czyli dwuosobowa z pełną przestrzenią bagażową z tyłu, co będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, w tym firm zajmującymi się drobnymi dostawami – jedzenia, przesyłek, paczek.

Nasz test możecie zobaczyć w materiale wideo.

autorka: A. Karczewska

© 2021 MotoPoznań

Realizacja