29 czerwca 2022

Kiedy otwarcie wiaduktów nad ul. Lechicką?

Na nowych wiaduktach nad ul. Lechicką, które powstały w ramach przebudowy infrastruktury drogowej związanej z budową trasy tramwajowej na Naramowice, przeszły testy obciążeniowe. Kiedy będą mogli po nich zacząć jeździć kierowcy?

Kiedy otwarcie wiaduktów nad ul. Lechicką?

 

Wiadukty powstały na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej podczas realizacji inwestycji związanej z budową trasy tramwajowej na Naramowice oraz przebudowy infrastruktury drogowej wokół. Do tej w tym miejscu krzyżował się ruch lokalny z ruchem z DK92 w ciągu ul. Lechickiej.

Wybudowane wiadukty pozwalające przejechać nad ul. Lechicką rozdzielą te dwa elementy. Kierowcy lokalni będą mogli ominąć ruch z DK92, co poprawi płynność przejazdu.

W środę przeprowadzono próby obciążeniowe na nowych obiektach, na które wjechało pięć ciężarówek wypełnionych ziemią, piaskiem i gruzem, dzięki czemu wraz z załadunkiem każda ważyła ok. 32 tony.

Najpierw przeprowadzono testy statyczne, co oznacza, że pojazdy najechały na poszczególne przęsła z niewielką prędkości i stały tam do czasu zrobienia wszelkich pomiarów. Druga część to testy dynamiczne, co oznacza, że ciężarówki wjeżdżały na wiadukt z określoną prędkością.

Zebrane pomiary będą analizowane i sprawdzane w zakresie zgodności z założeniami projektowymi i normami.

Kiedy kierowcy będą mogli przejechać nowymi wiaduktami? Przyjmując, że testy wypadną pozytywnie, spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie planuje oddać obiekty do użytku na przełomie lata i jesieni, po zakończeniu prac wykończeniowych i uzyskania pozwoleń na użytkowanie.

Od kilku tygodni poznaniacy korzystają już z wiaduktu z torami tramwajowymi nad ul. Lechicką, który umożliwia poruszanie się tam także pieszym oraz rowerzystom.

autorka: A. Karczewska

fot. PIM