21 kwietnia 2024

Czy zimą należy rozgrzewać silnik na postoju?

Wielu kierowców zastanawia się, czy powinni rozgrzewać silnik swojego pojazdu na postoju w czasie mrozów. Z jednej strony, może to wydawać się rozsądnym sposobem na ochronę silnika przed uszkodzeniem. Z drugiej strony, może to prowadzić do marnotrawstwa paliwa i zanieczyszczenia środowiska. W tym artykule przeanalizujemy, czy należy rozgrzewać silnik na postoju w czasie mrozów i jakie są najlepsze praktyki związane z uruchamianiem samochodu w zimie.

Czy zimą należy rozgrzewać silnik na postoju? fot. pixabay

W zimie, kiedy temperatura spada poniżej zera, olej w silniku staje się grubszy i trudniejszy do przepływu. Może to prowadzić do opóźnień w dostarczaniu smaru do różnych części silnika, co z kolei zwiększa zużycie paliwa i ryzyko uszkodzenia silnika. Dlatego też wiele osób uważa, że należy rozgrzać silnik na postoju przez kilka minut, zanim zacznie się jazdę.

Jednak wiele nowoczesnych silników zostało zaprojektowanych z myślą o pracy w niskich temperaturach, dlatego nie ma potrzeby rozgrzewania silnika na postoju. Nowoczesne oleje silnikowe są również bardziej zaawansowane i nie potrzebują tak długiego czasu na osiągnięcie właściwej lepkości, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby długiego postoju, aby je rozgrzać. W rzeczywistości, w przypadku niektórych nowoczesnych silników, rozgrzewanie silnika na postoju może prowadzić do zwiększonej emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa, ponieważ niektóre modele są zaprojektowane w taki sposób, że lepiej pracują na chłodniejszych obrotach.

Zamiast rozgrzewania silnika na postoju, zaleca się uruchamianie silnika i natychmiastowe rozpoczęcie jazdy. W trakcie jazdy silnik osiągnie odpowiednią temperaturę znacznie szybciej niż na postoju. Najlepiej, aby pierwsze kilka minut jazdy były łagodne i bez nadmiernego przyspieszania lub hamowania, co pozwoli na powolne rozgrzanie silnika i rozproszenie ciepła w całym układzie.

Ważne jest również, aby pamiętać, aby sprawdzać poziom płynów w samochodzie przed każdą jazdą w zimie. Zimowe warunki mogą powodować szybsze parowanie płynów, a co za tym idzie, wymagają one częstszych uzupełnień.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja