22 września 2023

Łatwiejsze zarządzanie zamkniętymi parkingami dzięki aplikacjom

Według ekspertów rynek automatycznych systemów parkingowych w ciągu dekady zwiększy swoje przychody trzykrotnie. Automatyzacja obsługi parkingu i płatności za korzystanie z niego pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń parkingową, szczególnie w biurach, centrach handlowych i hotelach. W Polsce, te rozwiązania są coraz bardziej popularne wśród zarządców parkingów biurowych, które stały się częściowo lub całkowicie puste w czasie pandemii. Polscy samorządowcy również przekonują się do systemów zarządzania parkingami, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni i uniknięcie stresu związanego z poszukiwaniem miejsca parkingowego.

Łatwiejsze zarządzanie zamkniętymi parkingami dzięki aplikacjom fot. pixabay

 

Polscy przedsiębiorcy twierdzą, że systemy zarządzania parkingami są kluczem do ożywienia przestrzeni parkingowej, która w ostatnim czasie stała się częściowo pusta. Systemy zarządzania parkingami pozwalają na dynamiczną rezerwację miejsc parkingowych online, a także zastępują plastikowe karty parkingowe. Osoby uprawnione do korzystania z miejsc parkingowych mogą otworzyć szlaban wjazdowy z użyciem zdalnego pilota w aplikacji mobilnej. Kod do wjazdu można udostępnić także gościowi, który przyjeżdża do firmy tylko na jednorazowe spotkanie. Przez aplikację mogą być obsługiwane także opłaty za parkowanie, a uproszczenie rozliczeń obejmuje również automatyczne wystawianie faktur.

Wśród wielu korzyści wynikających z systemów zarządzania parkingami, jest m.in. poprawa efektywności wykorzystania przestrzeni parkingowej. Dzięki nowym rozwiązaniom każde miejsce jest widoczne dla pracowników, którzy mogą wykorzystać parking do własnych potrzeb, a jednocześnie nie tracą czasu na szukanie wolnego miejsca. Jak wynika z raportu „Innowacyjne Miasta – życie, praca i mieszkanie jutra” opracowanego przez ThinkCo, pracownicy tracą średnio 15 minut dziennie na szukanie miejsca parkingowego. Dlatego nowe technologie pozwala na oszczędność czasu i uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Według danych polskiej firmy ParkCash, system rezerwacji miejsc parkingowych zastępujący plastikowe karty parkingowe może pozwolić na dziesięciokrotne zwiększenie wykorzystania miejsca postojowego. To oznacza, że na jednym miejscu parkingowym może parkować nawet 10 osób miesięcznie. Ponadto, system umożliwia lepsze zarządzanie miejscami parkingowymi, a także usprawnia płatności za korzystanie z nich, co przyczynia się do zwiększenia efektywności wykorzystania przestrzeni parkingowej.

Warto zauważyć, że rozwój automatycznych systemów parkingowych to nie tylko polski trend, ale zjawisko obecne na całym świecie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez amerykańską firmę badawczą MarketsandMarkets, światowy rynek automatycznych systemów parkingowych powinien osiągnąć wartość ponad 3,6 mld dolarów do roku 2025, co stanowi wzrost o 11,9% rocznie w porównaniu do lat poprzednich. Wzrost ten jest wynikiem rosnącej potrzeby lepszego wykorzystania miejsca postojowego oraz rozwoju technologii umożliwiających takie rozwiązania.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w czasie pandemii COVID-19 wiele osób decyduje się na pracę zdalną, co przyczynia się do znacznego spadku ruchu na parkingach biurowych oraz centrach handlowych. Dlatego też, wiele firm decyduje się na wdrożenie nowoczesnych technologii, które pozwolą na lepsze zarządzanie miejscami parkingowymi i zwiększenie ich wykorzystania. Zmiana ta może okazać się korzystna dla wszystkich, ponieważ umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie miejsca postojowego, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia korków na drogach, poprawy komfortu podróżowania oraz redukcji emisji spalin.

W Polsce na rozwój rynku automatycznych systemów parkingowych decydują się zarówno prywatne firmy, jak i samorządy. Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej oraz usprawnienie ruchu drogowego. Dlatego też, można przypuszczać, że rynek ten będzie się rozwijał w kolejnych latach, a liczba firm oferujących rozwiązania z tej dziedziny będzie wzrastać

© 2021 MotoPoznań

Realizacja