29 maja 2024

MPK Poznań testuje nowego “elektryka”. Przegubowy autobus pełnobateryjny kursuje na regularnych liniach

Jest elektryczny, przegubowy i na razie na „gościnnych występach” na poznańskich ulicach. Mercedes-Benz eCitaro G jest testowany przez MPK Poznań. Na jakich liniach można go spotkać w najbliższych dniach?

MPK Poznań testuje nowego “elektryka”. Przegubowy autobus pełnobateryjny kursuje na regularnych liniach fot. MPK Poznań

 

MPK Poznań od lat stawia na najnowsze technologie, szczególnie te, które mają pozytywny wpływ na środowisko i ekonomię. Nie boi się także nowinek z rynku elektromobilności, które stopniowo wprowadza do swojego taboru.

Spółka rozpoczęła testy nowego eCitaro G, czyli przegubowego autobusu miejskiego z napędem elektrycznym.

Pojazd ma 117 miejsc, w tym 45 siedzących. Jest pełnobateryjny i ładowany przez wtyczkę plug-in. Zasięg jest porównywalny z tym w pojazdach konwencjonalnym.

Autobus posiada aktywne zawieszenie poprawiające bezpieczeństwo i komfort prowadzenia poprzez kompensację dużej masy pojazdu. Ma także asystenta skrętu i aktywnego asystenta hamowania. System ostrzega przed niebezpieczeństwem zderzenia, a w przypadku poważnego zagrożenia automatycznie inicjuje hamowanie. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko kolizji.

Autobus wyjechał dziś po raz pierwszy na ulice Poznania. W ramach testów będzie kursował także w najbliższych dniach, aż do 8 maja. Będzie go można spotkać na liniach numer 163, 182 i 193.

autorka: A. Karczewska

fot. MPK Poznań

© 2021 MotoPoznań

Realizacja