29 maja 2024

Samochody luksusowe najszybciej kupowane na rynku wtórnym

Według ostatnich analiz przeprowadzonych przez AAA AUTO, w 2023 roku właściciele sprzedający swoje samochody oczekiwali na nabywców średnio przez 24 dni. To jest znacznie krótszy okres w porównaniu do czasu sprzedaży sprzed pandemii, kiedy sprzedawcy oczekiwali na kupujących przez 42 dni.

Samochody luksusowe najszybciej kupowane na rynku wtórnym fot. pexels

Podczas gdy wiele osób może przypuszczać, że najpopularniejsze samochody sprzedają się najszybciej, dane pokazują, że to samochody luksusowe są najszybciej sprzedawanymi pojazdami na rynku wtórnym. Najczęściej sprzedawanymi modelami są używane Audi SQ7 i BMW M8, które na nowych właścicieli czekały zaledwie przez 2 dni. Kolejne w rankingu były Mercedes EQS i Jaguar I-Pace, które sprzedawały się w ciągu 6 dni.

Analiza AAA AUTO oparta jest na Barometrze AAA AUTO, który zbiera dane dotyczące sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.

W przeciwnym spektrum, samochód, który czekał na sprzedaż najdłużej, był to Dodge Magnum – czekający na kupujących przez aż 95 dni. Inne modele, które znalazły się na liście, obejmowały Audi RS6 i RS7 (64 i 59 dni), Cupra Born (86 dni) i Audi e-Tron GT (72 dni).

Jak zaznacza Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO, “czas sprzedaży używanego samochodu jest uzależniony od wielu czynników, takich jak cena, przebieg, wiek, historia i stan techniczny auta. Pomimo mniejszej liczby samochodów dostępnych na rynku wtórnym, klienci mają do dyspozycji ponad 200 000 samochodów”.

Z raportu Barometr AAA AUTO wynika, że rynek wtórny samochodów używanych doświadczył ożywienia w marcu. W Polsce, w marcu 2023 roku, liczba aut oferowanych z drugiej ręki wyniosła 209 620, co oznacza wzrost o 44 834 w stosunku do lutego. Jednocześnie mediana ceny spadła do 30 900 zł, z 31 500 zł w lutym.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja