4 października 2023

Pijany kierowca wiózł autokarem kilkadziesiąt dzieci. Pojazd uruchomił drugi kierowca

Nieodpowiedzialność nie tylko pijanego kierowcy, ale także jego kolegi, który umożliwił mu jazdę. Inspektorzy Transportu Drogowego wraz z policją zatrzymali kierującego, który będąc pod wpływem alkoholu wiózł kilkadziesiąt dzieci na koncert 43. Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca.

Pijany kierowca wiózł autokarem kilkadziesiąt dzieci. Pojazd uruchomił drugi kierowca fot. witd

 

O sprawie informuje Wielkopolski Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu. Inspektorzy z Konina prowadzili kontrolę autokarów podczas Koncertu Finałowego 43. Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Łącznie sprawdzono osiem pojazdów i kierowców i w jednym przypadku odnotowano poważne naruszenie przepisów.

Okazało się, że kierowca autokaru ukraińskiego przedsiębiorcy jest nietrzeźwy – wyraźnie było od niego czuć woń alkoholu. Na miejsce wezwano patrol policji, którzy przeprowadził badanie trzeźwości. To wykazało 0,2 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli ok. 0,42 promila.

Po przeanalizowaniu tachografu ustalono, że mężczyzna prowadził autokar z grupą kilkudziesięciorga dzieci na pokładzie przez 31 minut.

Co ciekawe, autokar był wyposażony w alkomat pokładowy. Kierowca musi najpierw z niego skorzystać, by móc uruchomić silnik. Jak to się stało, że mimo to mógł jechać? W toku dalszych czynności ustalono, że autobus uruchomił drugi kierowca, który podczas kontroli także był na miejscu.

WITD nie informuje, czy drugi kierowca jedynie uruchomił pojazd dla pierwszego czy najpierw sam prowadził. W obu przypadkach można mówić o ogromnym braku odpowiedzialności z jego strony, ponieważ przy wyczuwalnej woni alkoholu od kolegi nie powinien umożliwiać mu siadania za kierownicą.

Nietrzeźwy kierowca odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

 

autorka: A. Karczewska

© 2021 MotoPoznań

Realizacja