Motoryzacyjne klasyki na wyciągnięcie ręki – rusza 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

Rozpoczyna się jubileuszowa, 50. edycja Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. To okazja, by na ulicach Poznania i okolic podziwiać motoryzacyjne perełki.

Motoryzacyjne klasyki na wyciągnięcie ręki – rusza 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych fot. Automobilklub Wielkopolski

 

Oficjalnie Rajd rozpoczyna się dzisiaj, choć najważniejsze wydarzenia, które pozwolą na podziwianie pojazdów przez publikę odbędą się w piątek i sobotę.

Bazą rajdu będzie Hotel Novotel Poznań Malta, gdzie stacjonować będzie większość samochodów. Stamtąd w piątek, 8 września 70 załóg z różnych państw wyruszą na trasę rajdu. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1914 roku. Niewiele starsze będą 23 auta wyprodukowane przed 1945 rokiem. Nie zabraknie także kultowych klasyków z lat 50. i 60.

Trasa rajdu będzie prowadzić śladami początków Państwa Polskiego, przez m.in. Wierzenicę, Pobiedziska (przy skansenie miniatur), Ostrów Lednicki (z przeprawą promową), Skoki i Murowaną Goślinę. W tej ostatniej lokalizacji odbędzie się tradycyjny konkurs elegancji, czyli konkurs na najlepszą stylizację załogi dopasowaną do rocznika jej samochodu.

Z kolei w sobotę organizatorzy zapraszają na Piknik z automobilem na Torze Poznań. Poza próbami sportowymi dla uczestników rajdu przygotowano też XIX Memoriał im. Henryka Rucińskiego ze startem typu Le Mans w najstarszej klasie. Co to oznacza? Po sygnale startera kierowca musi… dobiec do samochodu, uruchomić silnik i dopiero wtedy wystartować na tor.

Także w sobotę odbędzie się konkurs elegancji.

Przygotowano także atrakcje dla całych rodzin, w tym przejażdżki dla publiczności zabytkowymi autobusami po nitce toru, wyścig dla dzieci w samochodzikach (napędzanych poprzez pedały oraz elektrycznych) czy pokaz retro-mody. Najmłodszych ucieszą dmuchańce, na których będą mogli się wyszaleć, a kalorie wszyscy będą mogli uzupełnić w strefie food truckowej.

Dostępna będzie też wystawa zabytkowych rowerów oraz klubów motocyklowych i samochodowych z Wielkopolski.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja