28 kwietnia 2024

Na Ratajach potrzebny jest parking buforowy. Gdzie może powstać miejsce w systemie Parkuj i Jedź?

Dojeżdżają do Poznania i… nie mają gdzie zaparkować przed wjazdem do centrum. Co robią? Szukają miejsc na osiedlowych parkingach, co z kolei utrudnia życie okolicznym mieszkańcom. Czy jest szansa na rozwiązanie problemu braku parkingu Park & Ride (Parkuj i Jedź) w rejonie Franowa i obrzeżach Rataj?

Na Ratajach potrzebny jest parking buforowy. Gdzie może powstać miejsce w systemie Parkuj i Jedź?

Codziennie tysiące osób dojeżdża do Poznania do pracy, szkoły czy na studia od strony autostrady A2 i węzła Poznań-Krzesiny. Są to zarówno mieszkańcy podpoznańskich wsi, jak i miejscowości położonych nieco dalej, w kierunku m.in. Środy Wielkopolskiej i Jarocina.

Wielu z nich, by nie wjeżdżać do centrum miasta, przesiada się na komunikację zbiorową, ale problemem okazuje się zaparkowanie samochodu. Z tej strony Poznania na próżno szukać oficjalnych parkingów Park & Ride na obrzeżach miasta. Kierowcy szukają więc alternatyw na ratajskich osiedlach, co jednak przeszkadza okolicznym mieszkańcom, którym już brakuje miejsc parkingowych w okolicach ich bloków.

Jak zauważył w interpelacji do prezydenta Poznania radny Marek Sternalski, na problem zwracają uwagę także przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”. Jego zdaniem, Miasto powinno zareagować w aktywny sposób, poprzez utworzenie parkingów Park&Ride poza ratajskimi osiedlami i w rejonie przystanków komunikacji zbiorowej. Konieczne jest też m.in. przeprowadzenie konsultacji społecznych w tym zakresie, by można było rozpocząć inwestycję jak najszybciej.

Odpowiedzi na interpelacje udzielił zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. Jak zauważa, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Os. Rusa” uwzględniono tereny pod potencjalną budowę parkingów Park & Ride, które znajdują się nad trasą tramwajową w rejonie przystanków „Piaśnicka / Rynek” i „Piaśnicka/Kurlandzka”.

Jednocześnie, w 2019 roku opracowano koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dotyczącą rozbudowy systemu parkingów P&R na terenie miasta, która poza obszarami: Podolan, Starłęki, Antoninka i Karolina, obejmuje także obszar os. Lecha/Piaśnicka, w rejonie wskazanych wcześniej przystanków.

„Należy także zauważyć, że zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznania z 2023 r., wskazane zostały lokalizacje dla parkingów P&R: „os. Lecha/ul. Piaśnicka” oraz „na Franowie”, z zastrzeżeniem, że Studium nie wyznacza terenów dla parkingów P&R, a wskazuje jedynie ich orientacyjną lokalizację. Studium, jak również wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, podlegają konsultacjom społecznym prowadzonym przez Miejską Pracownię Urbanistyczną.” – wskazał wiceprezydent

Dodał także, że trwa opracowywanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „w rejonie ul. Folwarcznej” , w ramach którego ZTM wnioskował do MPU o uwzględnienie możliwości stworzenia parkingu P&R na obszarze Franowa. Wstępnie wskazano rejon pętli tramwajowo-autobusowej.

Wiceprezydent wskazał, że realizacja projektów parkingów Park&Ride jest zależna od możliwości finansowych miasta, w tym od uzyskania zewnętrznego źródła finansowania np. z funduszy UE.

Mariusz Wiśniewski nie odniósł się do kwestii problemu mieszkańców Rataj w zakresie parkowania. Nie wskazał także możliwego terminu realizacji budowy parkingu P&R.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2021 MotoPoznań

Realizacja