19 lipca 2024

W nietypowych barwach, z nietypowym napędem: po poznańskich ulicach jeździ nowy autobus elektryczno-wodorowy

Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce, testuje nowy autobus elektryczno-wodorowy Mercedesa. Przez najbliższe 1,5 tygodnia kursować będzie na zmianę na trzech liniach w mieście.

W nietypowych barwach, z nietypowym napędem: po poznańskich ulicach jeździ nowy autobus elektryczno-wodorowy fot. UMP

 

„Elektryczny autobus z duszą maratończyka” – tak mówi się o najnowszym autobusie Mercedesa eCitaro G fuel cell. To, jak sprawdza się w ruchu miejskim, sprawdza Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce. Pasażerowie mogą spotkać pojazd w nietypowych barwach na liniach numer 169, 185 i 190.

„MPK Poznań, jako pierwsze przedsiębiorstwo w Polsce, ma możliwość przetestować naszą koncepcję autobusu zasilanego wodorem. eCitaro fuel cell łączy w sobie cechy sprawdzonego Citaro z najnowszymi technologiami elektromobilności. Mercedes-Benz połączył niezawodność, oszczędność, bezpieczeństwo i komfort jazdy popularnego autobusu niskopodłogowego z najnowszą generacją wysokowydajnych baterii i wysoce wydajnym ogniwem paliwowym. Efektem tego jest zasięg wynoszący nawet do 400 km bez doładowywania” – mówi Alexander Skrzypczak z Daimler Buses Polska

Autobus jest przegubowy, mając 18 metrów długości. Jednocześnie może nim podróżować 115 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Poza pasażerami i kierowcami, z jego charakterystyką zapoznają się też pracownicy zaplecza technicznego.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja