29 maja 2024

Volkswagen Poznań obchodzi 30-lecie istnienia

Volkswagen Poznań obchodzi swoje trzydziestolecie działalności w Polsce. Oficjalnie zarejestrowana w 1993 roku firma zaczynała od zatrudnienia 48 osób i prostego montażu modeli Volkswagen Transporter. Jednak przez trzy dekady Volkswagen Poznań rozwijał się dynamicznie, zwiększając swoje moce produkcyjne i wchodząc w skład spółki czterech zakładów produkcyjnych w trzech lokalizacjach – w Poznaniu, Swarzędzu i w Białężycach k. Wrześni. W sumie zatrudnienie znajduje 9500 osób.

Volkswagen Poznań obchodzi 30-lecie istnienia fot. Volkswagen Poznań

Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań, podkreśla, że “trzydzieści lat temu Volkswagen wybrał Poznań. I z perspektywy lat mogę śmiało stwierdzić, że była to dobra decyzja”. Zaznacza również, że przyszłość spółki związana jest z elektromobilnością, pojazdami autonomicznymi i bezemisyjną produkcją, dlatego celem na kolejne lata jest stworzenie solidnych fundamentów dla dalszego rozwoju zakładów i produkcji w pełni elektrycznych samochodów.

W zeszłym roku linie produkcyjne zakładów Volkswagen Poznań opuściło 226 tys. samochodów, a ich łączna liczba licząc od 1993 roku przekroczyła 4 miliony pojazdów. Produkowane w Poznaniu i we Wrześni samochody trafiają dzisiaj do 55 krajów na 6 kontynentach.

Współpraca z polskimi dostawcami części produkcyjnych zwiększyła się z biegiem lat, a Volkswagen Poznań stał się największym producentem samochodów w Polsce. Z kolei Polska jest dzisiaj najważniejszym rynkiem, z którego pozyskuje się 58% komponentów do budowy samochodów.

Volkswagen Poznań troszczy się również o dobre warunki pracy swoich pracowników. Bliska współpraca prowadzona jest z Politechniką Poznańską oraz ze szkołami branżowymi. Volkswagen Poznań angażuje się i pomaga wielu instytucjom i organizacjom, przede wszystkim z Wielkopolski.

Jubileusz 30-lecia działalności Volkswagen Poznań jest okazją do refleksji nad przyszłością firmy. Dietmar Mnich podkreśla, że Volkswagen Poznań składa się z “firm, naszych pracowników, dostawców, władz samorządowych i wszystkich tych, którzy od początku trzymali kciuki za powodzenie naszego przedsięwzięcia”. Tylko razem, jako załoga, przedstawiciele przedsiębiorstwa i pracowników, są w stanie zabezpieczyć przyszłość firmy.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja