Sprawdź, czy zima nie uszkodziła ci samochodu

Błoto pośniegowe, koleiny i dziury mogą poważnie uszkodzić zawieszenie lub układ kierowniczy naszego auta. Dlatego wraz z końcem zimy warto udać się do serwisu samochodowego, aby sprawdzić stan pojazdu. Dzięki temu zwiększamy swoje bezpieczeństwo i jednocześnie możemy zaoszczędzić.

Sprawdź, czy zima nie uszkodziła ci samochodu

Zimą na szybsze zużycie oraz usterki narażony jest cały układ kierowniczy. Jeżdżąc w koleinach, po zamarzniętym śniegu i popękanej nawierzchni dróg możemy spodziewać się, że z biegiem czasu nasze auto będzie prowadzić się coraz gorzej. Wpływ na to mogą mieć luzy, które dotyczą przegubów drążków kierowniczych, przekładni kierowniczej lub końcówek drążków. Zwłaszcza te ostatnie mogą szybko się zużyć. Ich wymiana nie jest skomplikowana, ale lepiej zlecić ją mechanikom z autoryzowanej stacji obsługi. Dlaczego?

– Jeżeli dochodzi do naprawy elementów układu kierowniczego, konieczne jest również ustawienie geometrii zawieszenia – tłumaczy mówi Sebastian Ugrynowicz, Kierownik Autoryzowanego Serwisu Nissan i Suzuki Auto Club w Poznaniu.- Jeśli kierowca o to nie zadba, może mieć problemy z prowadzeniem samochodu i ryzykuje wpadnięcie w poślizg. Na dodatek właściciel auta może się spodziewać, że znacznie szybciej będą zużywać się opony w jego pojeździe. Wzrośnie też spalanie.

Warto także, aby podczas przeglądu mechanik obejrzał dokładnie wszelkie części gumowe osłaniające poszczególne elementy układu kierowniczego, zwłaszcza te osłaniające przekładnię. Koszt zamontowania nowych osłon jest niewielki, ale gdy są one nieszczelne, szybko może dojść do uszkodzenia samej przekładni. A jej wymiana pociąga za sobą znacznie wyższe koszty. Jeżeli jednak okaże się, że musimy wymieniać przekładnię, warto zainwestować w zupełnie nową. Kupując używaną ryzykujemy, że jej stan techniczny będzie naprawdę zły, a ocenić go można dopiero po zamontowaniu.   

Jedną z podstawowych kwestii na jakie należy zwrócić uwagę przygotowując samochód do wiosny, jest stan amortyzatorów. Jeśli wyczuwamy drgania podczas jazdy lub auto niezbyt dobrze prowadzi się w zakrętach, koniecznie odwiedźmy serwis. Usterki tego elementu zawieszenia po zimie są dość częstą przypadłością, ponieważ mrozy mogą spowodować rozszczelnienie amortyzatorów i tym samym wyciek z nich oleju.  
– Stan amortyzatorów kontrolujemy patrząc, czy nie ma z nich żadnych wycieków płynów eksploatacyjnych oraz czy nie są one wygięte – wyjaśnia Sebastian Ugrynowicz.

Później amortyzatory powinny przejść dodatkowe testy na specjalistycznych przyrządach, bo zużyte poza tym, że pogorszają przyczepność samochodu, dodatkowo mogą znacznie wydłużyć drogę hamowania.  
– Warto pamiętać, że amortyzatory trzeba wymieniać parami, co znacznie poprawia prowadzenia auta – przekonuje Sebastian Ugrynowicz. – Wymiana tylko jednego z tych elementów w niewielkim stopniu poprawi bezpieczeństwo jazdy, a i tak po kilku miesiącach trzeba będzie wymienić również drugi amortyzator. Lepiej więc zrobić to od razu podczas jednej wizyty w serwisie.
 
Warto także przyjrzeć się dokładnie sprężynom zawieszenia. Co prawda, rzadziej ulegają one uszkodzeniu, ale mimo wszystko są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Jeśli będziemy jeździć z niesprawnymi sprężynami, to masa naszego auto nie będzie równomiernie rozłożona. Może to znacznie pogorszyć prowadzenie samochodu oraz przyczynić się do szybszego zużywania się innych podzespołów układu zawieszenia. Śnieg, błoto oraz mieszanina piasku z solą, którą drogowcy posypują jezdnie, niekorzystnie wpływają na tarcze i klocki hamulcowe. Należy przy tym pamiętać, że wraz z poprawieniem się aury spora część kierowców zaczyna jeździć znacznie szybciej. Wtedy w pełni sprawne hamulce są absolutnie niezbędne.

Z wymianą opon z zimowych na letnie warto jednak poczekać, aż temperatura nad ranem wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Lepiej nie kierować się temperaturami w południe, bo mimo wszystko w nocy mogą zdarzać się jeszcze przymrozki, a w takich warunkach auto na letnich oponach może nie mieć wystarczającej przyczepności.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja