19 lipca 2024

Tendencje na rynku aut używanych w Polsce: Podsumowanie i przewidywania na koniec 2023 roku

Z końcem roku nadchodzą zmiany dla miłośników motoryzacji. Ceny paliw spadają, choć rynek aut używanych prezentuje rosnące ceny ofert. Eksperci przyjrzeli się obecnym trendom oraz przewiduje, jak kształtować się będą kolejne miesiące na rynku wtórnym aut.

Tendencje na rynku aut używanych w Polsce: Podsumowanie i przewidywania na koniec 2023 roku fot. pexels

Zestawienie przygotowała autobaza.pl

Trendy w cenie aut:

Rynek aut używanych zarejestrował spadek ofert w niższym przedziale cenowym 5-10 tys. zł o 4,5 p.p. w porównaniu do 2022. Z kolei oferty w przedziale 50-200 tys. zł zwiększyły się o 3,5 p.p. Niemniej jednak, stabilność cen prezentują auta o wartości 25-50 tys. zł, które stanowią 26,7% wszystkich ogłoszeń. Jak zauważa ekspert autobaza.pl, Piotr Korab, “ceny aut używanych nadal będą rosły, a samochody nowsze będą pojawiać się coraz częściej w ofertach”.

Ulubione modele i marki Polaków:

Od 2019 roku, na podium najpopularniejszych marek stoją niezmiennie: Volkswagen, Opel oraz Ford. Wśród modeli największą popularnością cieszą się: Opel Astra, Volkswagen Golf oraz BMW Seria 3.

Wybór napędu:

Choć ponad 90% ofert dotyczy aut spalinowych, coraz większy udział w rynku mają pojazdy elektryczne, które w trzecim kwartale stanowiły już ponad 1% wszystkich ogłoszeń. To wzrost o prawie 0,2 p.p. w stosunku do drugiego kwartału. Z drugiej strony, udział hybryd maleje, ale można przewidywać wzrosty ofert tych aut w najbliższych latach.

Co nas czeka?

Analiza danych pokazuje, że dominację mają auta produkowane w latach 2011-2019, z napędem benzynowym i w cenach od 25 do 50 tys. zł. Biorąc pod uwagę zbliżające się regulacje dotyczące Stref Czystego Transportu, Polacy wybierają auta nadal “aktualne”. Jak podkreśla Piotr Korab, “w nadchodzących miesiącach można spodziewać się większej różnorodności ogłoszeń, zwłaszcza na przełomie roku”.

Chociaż ceny paliwa spadają, rynek aut używanych przeżywa okres wzrostów cen. Kierowcy szukają samochodów nowszych, lecz w przystępnej cenie. W perspektywie najbliższych lat możemy spodziewać się większej dywersyfikacji ofert oraz rosnącej popularności aut elektrycznych i hybrydowych.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja